Przychodzi niespodziewanie, znacząco zmieniając komfort życia. Niezależnie od wieku, płci i wielu innych czynników może dotknąć każdego.

Choroba cywilizacyjna, która może dotyczyć każdego

wc-karta-crohna

13 osób

Choroba Leśniewskiego-Crohna diagnozowana jest corocznie u 5 osób na 100 000, co w przypadku miasta Gdyni oznacza, że co roku diagnozuje się ją u 13 nowych osób.

karta-crohna-chorzy_02
karta-crohna-chorzy-03

W przypadku zaś zapalenia jelita grubego, diagnoza taka stawiana jest co roku u 10 osób na 100 000.
Oznacza to co roku diagnozę dla 25 mieszkańców miasta. Mówimy tu wyłącznie o nowych przypadkach, w stosunku rok do roku.

25 osób

15%

Aż 15% zdiagnozowanych pacjentów to osoby pomiędzy 15 a 35 rokiem życia, a blisko 20% pacjentów to osoby obciążone genetycznie.

karta-crohna-chorzy-01

Liczba publicznych bądź ogólnodostępnych toalet jest bardzo mała i skupia się głównie na centrach miast. To skutkuje zaś wyłączeniem osób zmagających się z chorobami jelit ze swobodnego uczestnictwa w życiu społecznym, rozrywkowym, a przede wszystkim z codziennego poruszania się w przestrzeni miejskiej.

Powstająca bariera psychologiczna, lęk przed poruszaniem się w przestrzeni miejskiej z uwagi na nagłość zaistniałej potrzeby fizjologicznej czyni osoby chore więźniami swojego domu, uzależniającymi często swoje miejsce zamieszkania, miejsce pracy czy nauki od dostępności toalet w okolicy.

Co oznacza choroba?

Brak możliwości natychmiastowego skorzystania z toalety w trakcie ataku choroby powoduje stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia, z uwagi na zmiany zachodzące w jelitach. 

  • poczucie wykluczenia
  • utrudnienia w swobodnym przemieszczaniu się po mieście
  • dyskomfort i poczucie zagrożenia z powodu braku dostępności toalet ogólnodostępnych (ból)
  • ograniczenie możliwości uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym
  • ograniczenie zakresu sposobu spędzenia wolnego czasu
  • poczucie lęku i bezsilności w związku ze swoim uszczerbkiem na zdrowiu
  • brak publicznych toalet
  • bariera społeczna

Inicjatywa realizacji projektu narodziła się z doświadczeń jednego z autorów projektu, zmagającego się z chorobą Leśniewskiego-Crohna, który doświadcza opisywanych problemów w życiu codziennym

Dlaczego te problemy są ważne?

wc-karta-crohna

Osoby chore wskazują na brak możliwości swobodnego przemieszczania się po mieście, uzależnienie swojego trybu i miejsca pracy, nauki, zamieszkania od możliwości szybkiego skorzystania z dostępnej toalety.

W rezultacie, osoby zmagające się z Nieswoistym Zapaleniem Jelit często nie czują się bezpiecznie w przestrzeni miejskiej, przez co świadomie jej unikają. Takie długotrwałe włączenie z otwartego funkcjonowania społecznego często oznacza zaś zmaganie się z problemami psychicznymi, poczuciem wykluczenia.

Problem wykluczenia społecznego jest obecny na każdym etapie naszego życia. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym możemy zaobserwować mnogość czynników stwarzających barierę w korzystaniu np. z infrastruktury miejskiej. Wynika to z ogromnej dysproporcji.

Chcemy, aby problemy zdrowotne spowodowane chorobą Crohna przestały stanowić barierę i umożliwiły komfortowe korzystanie z oferty miasta.

Close Search Window
Skip to content